sobota, 2 stycznia 2016

Podsumowanie liczeń ptaków dla OTOP w 2015

Wraz z nadejściem nowego 2016 roku zaczynamy kolejny sezon liczeń w ramach Monitoringu Zimujących Ptaków Morskich. Program ten, będący częścią Państwowego Monitoringu Środowiska, wykonujemy na zlecenie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. OTOP robi to zaś na zlecenie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Uff.

Monitoring, o którym mowa, to jednokrotne policzenie ptaków wodnych wzdłuż strefy przybrzeżnej całego polskiego Wybrzeża Bałtyku (dziewięć dni liczeń) oraz Ławicy Słupskiej (jeden dzień) i Zatoki Pomorskiej (dwa dni). W praktyce pływamy jak wściekli w każdy dzień ze sprzyjajacą pogodą począwszy od 2.01. Dziś pogody nie było, ale sezon 2016 zaczynamy już jutro. Stąd to dobry moment na wspomnienie, co było rok temu. Oczywiście pełne relacje z poszczególnych rejsów można znaleźć na naszym blogu, wystarczy kliknąć etykietę "relacja z rejsu OTOP".

Tymczasem rok temu pływaliśmy tak jak na poniższej mapie. Zaczęlismy 6 stycznia a skończylismy 5 lutego. W trkacie złej pogody satek stoi w porcie, a że stajemy tam gdzie akurat skończylismy liczenie - można zobaczyć Turkana w wielu nietypowych miejscach :)

Trasy rejsów dla OTOP w 2015 r. Kolejne dni zaznaczone różnymi kolorami.
Liczymy ptaki przebywając cały czas na pokładzie, co zimą bywa mordercze. Trudno to oddać na zdjęciach, ale czasem bywa i tak:


Jeżeli chodzi o to jak liczymy ptaki - to dzieje się to niejako dwojako. Po pierwsze liczymy ptaki przebywające do 300 m w bok od trasy jaką płyniemy (transektu). To odległość pozwalająca na zauważenie i poprawne oznaczenie większości ptaków. Dzięki takiemu ograniczeniu tak zebrane wyniki są bardzo dobre do oceny zagęszczeń ptaków w danym rejonie. Dobrze też porównuje się te rezultaty między kolejnymi latami. W 2015 r. na wszystkich transektach łącznie mielismy 21.153 ptaki z 18 gatunków (w tym 118 ptaków oznaczonych tylko do rodzaju lub rodziny).


gatunek
osobników
w transekcie
lodówka
12 043
uhla
7 626
markaczka
699
mewa srebrzysta
217
perkoz dwuczuby
129
Melanitta sp.
112
alka
88
kormoran
52
nurzyk
39
perkoz rogaty
30
nur rdzawoszyi
23
mewa siodłata
23
nur czarnoszyi
17
mewa siwa
15
nurnik
12
edredon
9
perkoz rdzawoszyi
8
Gavia sp.
5
szlachar
4
alki nieoznaczone
1
łyska
1
RAZEM
21 153

Z tabeli wyraźnie wynika, że lodówka i uhla to najliczniejsze ptaki wodne na polskim Bałtyku. A przynajmniej na jego części kontrolowanej podczas liczeń. Udziały procentowe przedstawiają się tak jak na rysunku poniżej.

Udziały procentowe czterech najważniejszych gatunków ptaków wodnych stwierdzonych podczas liczeń w 2015.

Oczywiście ptaki na morzu wystepują nie tylko na sześćsetmetrowej szerokości transekcie. W ciągu rejsu widzimy ich znacznie więcej. Pływają i lataja wszędzie na morzu. Te wszystkie ptaki też liczymy, a sumaryczny wynik dobrze pokazuje różnice między poszczególnymi fragmentami naszego morza.
W 2015 r. w trakcie wszystkich rejsów policzyliśmy prawie 65.000 ptaków wodnych. Na wykresie poniżej widać różnice między różnymi rejonami. Mam nadzieję, że mozna sie połapać gdzie jest Świnoujście, gdzie Hel, gdzie Zatoka Pomorska czy Ławica Słupska :)
Stwierdzone zgrupowania ptaków podczas poszczególnych dni rejsu (Zatoka Pomorska to dwa dni przedstawione razem). Wielkośc kółek odpowiada liczbie policzonych ptaków. Wartości podane tylko dla kilku wyników żeby zostawić pole wyobraźni.
Jeżeli chodzi o podsumowanie - to w tym momencie tyle. Od jutra intensywne dni na morzu, ale relacje postaramy sie na bieżąco dodawać, porównując od razu 2016 z 2015 rokiem na tych transektach, które uda się policzyć.
A na koniec kilka zdjeć z poprzedniego roku. Niestety, podczas liczenia statek płynie stałym kursem i nie ma możliwości zbaczania za ciekawymi ptakami, a szczególnie nie można zwalniać i krążyć w celu zrobienia dobrych zdjęć (jak na naszych rejsach wycieczkowych). Niemniej czasem coś pojawi sie w zasięgu obiektywu. Mamy nadzieję, że już sami umiecie rozpoznać te gatunki :) - ale jakby co - odpowiedzi są w relacjach z 2015 r.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz